Preskocit navigáciu


VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Národný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚ


Národný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚ
Pripraviť profesionálnych vojakov, ktorí budú zastupovať naše ozbrojené sily v jednotlivých veliteľstvách NATO a EÚ bolo cieľom výcviku, ktorý absolvovali deviati príslušníci OS SR v dňoch 13. - 24. apríla 2015 vo Výcvikovej jednotke vojenských misií v Prápore výcviku Martin.
V rámci ich národného výcviku vo Výcvikovej jednotke vojenských misií (ďalej len VJVM) sa predurčení profesionálni vojaci pripravovali aj na možné nasadenie do vojenskej operácie „Resolute Support“ v Afganistane.
Teoretická časť výcviku bola zameraná najmä na štandardné protipovstalecké opatrenia aplikované vo vojenských operáciách, pravidlá nasadenia, eskalácia sily, reakcia na incidenty a opatrenia na zamedzenia strát civilných obetí.
Veľkým prínosom v teoretickej časti výcviku pre cvičiacich boli skúsenosti majora Jána HAJU, ktorý pôsobil v štruktúrach NATO na HQ JFC Brunssum a bol vyslaný do operácie ISAF priamo zo štruktúr NATO. Výcvik vybraných profesionálnych vojakov podporilo aj Centrum výnimočnosti pre oblasť velenia a riadenia (C2COE) sídliacom v holandskom Utrechte. Centrum sa na tomto výcviku tradične podieľa už od svojho vzniku v roku 2007. Príslušníci centra  podplukovník Rune KNUDSEN (NOR) a major Martin RATKOVSKÝ (SVK) poskytli najnovšie informácie na témy „C2COE Utrecht Overview” (Informácia o centre výnimočnosti pre velenie a riadenie), “NATO Command Structure” (Veliteľská štruktúra NATO), “JTF HQ Concept” (Koncept velenia a riadenia v operáciách), “Information Management/Information Knowledge Management” (Manažment vedomostí a znalostí) a “Operational Assessment” (Operačné hodnotenie).
V rámci praktického výcviku si cvičiaci precvičili štandardy a základné taktické postupy používané v operáciách NATO. Cvičenie „Základné zručnosti v operácii medzinárodného krízového manažmentu“ preverilo schopnosti cvičiacich reagovať na aktuálne výzvy a hrozby v priestore operácie. Počas výcviku sa účastníci prípravy zdokonalili v rádiovej komunikácii v anglickom jazyku, poskytnutí prvej pomoci, práci s GPS, vyjednávaní, podávaní základných hlásení v priestore nasadenia, zabezpečení priestoru proti nástražným výbušným systémom a v reakciách na incidenty. Cvičenie sa uskutočnilo vo výcvikovom priestore PC Sučany na základe vydaného námetu v anglickom jazyku. Časť výcviku bola venovaná precvičeniu štandardných postupov pri vykonávaní konvojov, kde cvičiaci prešli rôznymi modelovými situáciami a získali základné spôsobilosti pre činnosť v konvoji.
Predurčení príslušníci OS SR do štruktúr NATO/EÚ, ktorých VJVM v Martine hostila dva týždne, boli veľmi pozitívne hodnotení podaním výkonov na veľmi vysokej profesionálnej úrovni a hlavne zdatnosťou v anglickom jazyku čo napokon potvrdili aj počas testovania. Na nových pozíciách ich čaká náročná, no profesionálne obohacujúca úloha a z nej získané poznatky a vedomosti by sa mali premietnuť do OS SR po ich návrate.

Národný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚ

Autor: vjvm , Foto: vjvm - Dátum: 30.04.2015
Čítanosť: 4451
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share