Preskocit navigáciu


VYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Február 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    

Národný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚ


Národný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚ
Pripraviť profesionálnych vojakov, ktorí budú zastupovať naše ozbrojené sily v jednotlivých veliteľstvách NATO a EÚ bolo cieľom výcviku, ktorý absolvovali ôsmi príslušníci OS SR v dňoch 13. - 24. mája v Martine.
V rámci ich národného výcviku vo Výcvikovej jednotke vojenských misií sa predurčení profesionálni vojaci pripravovali aj na možné nasadenie do vojenských operácií a Síl rýchlej reakcie NATO (NRF).
Teoretická časť výcviku bola zameraná najmä na štandardné protipovstalecké opatrenia aplikované vo vojenských operáciách, pravidlá nasadenia, stupňovanie použitia sily a opatrenia na zníženie strát civilných obetí.
V rámci praktického výcviku si cvičiaci precvičili štandardy a základné taktické postupy používané v operáciách NATO. Cvičenie „PSO Skills“ – Základné zručnosti v operáciách na podporu mieru - preverilo schopnosti cvičiacich reagovať na aktuálne výzvy a hrozby v priestore operácií. Počas výcviku sa účastníci prípravy zdokonalili v rádiovej komunikácii v anglickom jazyku, poskytnutí prvej pomoci, práci s GPS, vyjednávaní s kľúčovými vodcami, podávaní základných hlásení v priestore nasadenia, zabezpečení priestoru proti nástražným výbušným systémom a v reakciách na incidenty.
Cvičenie sa uskutočnilo vo výcvikovom priestore PC Sučany na základe vydaného námetu v anglickom jazyku. Časť výcviku bola venovaná precvičeniu štandardných postupov pri vykonávaní konvojov, kde cvičiaci prešli rôznymi navodenými situáciami a získali základné spôsobilosti pre činnosť v konvoji.
Veľkým prínosom pre cvičiacich boli skúsenosti majora Eduarda Dolného, ktorý pôsobil v štruktúrach NATO na HQ ACC v nemeckom Ramsteine a bol vyslaný do operácie ISAF priamo zo štruktúr NATO. Výcvik vybraných profesionálnych vojakov podporilo aj Centrum výnimočnosti pre oblasť velenia a riadenia sídliacom v holandskom Utrechte. Centrum sa na tomto výcviku tradične podieľa už od svojho vzniku v roku 2007. Príslušníci centra  podplukovník Marco Gangi a kapitán Jaroslav Didik poskytli najnovšie informácie v oblasti velenia a riadenia, koncepcie Síl rýchlej reakcie NATO a informačného manažmentu Severoatlantickej aliancie.

Národný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚNárodný výcvik príslušníkov OS SR predurčených na pozície v štruktúrach NATO/EÚ

Autor: pplk. Ladislav Kisel , Foto: npor. Erika Chorvátová, rtm. Peter Poláček - Dátum: 30.05.2013
Čítanosť: 12759
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share